PROČ RANNÍ JÓGA?

Všednodenní rána si mnohdy bývají podobná jako vejce vejci.

Někdo natvrdo, jiný naměkko.

Mnohé z postele vytáhne podprahový stres, kterému někdy omluvně říkáme “ mé vnitřní hodiny“. Naše mysl nám nedovolí zaspat, vždyť akce následujícího dne máme stejně tisíckrát prošlé, napříč přerušovaným spaním. Měkcí jedinci projdou každého rána dlouhým přechodovým rituálem odsouvání budíku, procesem opětovného zachumlávání a kuklení se v útočišti postele. Ať už patříte do té či oné skupiny (nebo někam doprostřed), představa, že by po probuzení měla vaše nocí polo zchromlé tělo ještě zválcovat jóga, je tak nějak „nepředstavitelná“.

V pořádku! Vždyť i sama jóga je spíše o akci, než o představě.

 

I PTÁČE SE MUSÍ NEJDŘÍV VYKLUBAT

 

Každý vstup do nového dne by měl být postupný, hladký a pozorný, stejně, jako „večerní výstup“ z něj. V praxi to znamená, že nevstáváte pod tlakem volání z emailové schránky, a tkaničky si nezavazujete s houskou v puse.

Bezprostředně po probuzení byste měli alespoň dvě tři minuty zůstat ležet, tak aby fáze spánku, polospánku a bdělostí, nezůstaly půl dne sražené v jeden prapodivný celek. Cokoliv ráno děláte, zkuste dělat pozorně, což znamená, že když si čistíte nad umyvadlem zuby, vaše pozornost nejede metrem!

 

RÁNO JÓGOVĚJŠÍ VEČERA?

 

Ne nutně, vždyť jógová praxe, ať už jde o ásanu, kontrolu dechu či celkový přístup (viz článek o karma józe), se dá natáhnout bezmála do celého dne, ať už jste v práci nebo doma. Ráno však mnoho věcí usnadňuje. Pesimisticky (a realisticky) možná podotknete, že se ráno bezbolestně ani neohnete pro boty. Zde je třeba připomenout jemnost a přizpůsobení ranní jógové praxe přirozeným biorytmům.

Selský rozum napoví, že noha za krkem a super dynamické vinjásy, k ránu spíš nepatří, než patří. Ranní józe náleží milosrdnější rozhýbávání těla (pavanmuktásány / ang sančálan), zjemněné variace pozdravů slunce, „nahazovací“ dechová cvičení aj.

Mezi hlavními benefity ranní praxe jsou: – relativně uklizená hlava po probuzení (anebo snazší cesta k ní, než po nabitém pracovním dni) – prázdný žaludek pomalejší dýcháníharmoničtější metabolické procesy v těle (i ty mentální), mezi sebou navzájem – zvýšená psychomotorická paměť. Ranní jógová praxe vás udrží déle u vašeho středu, což znamená, že vás přes den máloco dokáže snadno rozhodit.

Vaše pozornost zůstane snáze ukotvena v tom, co právě potřebujete dělat, je zbystřená.

Svaly, vazy a klouby se jemně ale systematicky uvedou do funkčního provozu, zlepší se tělesná cirkulace krve a lymfy, proto budete méně unaveni.

Nahodí se správný metabolismus, čímž omezíte mimo jiné jedení „naprázdno“ (z únavy či stresu) a zlepšíte vstřebávání potřebných živin z potravy. Vaše tělo bude od rána „otevřené“ správnému toku dechu. V neposlední řadě budete mít dobrou náladu z toho, že jste začali den smysluplně.

 

PŘEDÚSVITOVÁ UTOPIE?

 

Tradiční metody nabádají k ranní praxi před samotným úsvitem, kdy se vitální energie uvnitř i vně nás, nacházejí na nejemnější a navzájem nejvíce korezonující úrovni. Jedna moje kamarádka na to konto skepticky poznamenala, že: „V tom případě nemá cenu ani chodit spát.

Je třeba však podotknout, že většina těchto tradičních metod nebere v potaz celkovou zběsilost životního stylu dnešní doby. Jinými slovy, vystřídat stres novým stresem, že „musím přece ráno vstát v pět, abych stihl meditaci a pár ásan„, je drobátko liché.

Áhimsá (koncept jógového nenásilí), patří i do způsobu, jakým sestavujeme a jak uchopujeme vlastní praxi.

Nezaměňujme jej však za lenost. Je nutné říci, že k ranní praxi nepotřebujete nutně hodinu času. Deset, patnáct minut poctivé práce (ať už jde o cvičení ásan, dýchání nebo meditaci), se zkrátka počítá, a to tak že dost!

Méně může být více.

Pravidelná rutina je fajn, otročina vlastní mysli („vždyť musím že jo…“), už o poznání méně.

Ať už budete cvičit  pár minut ráno po probuzení nebo se odhodláte navštěvovat ránu uzpůsobené lekce, či zamáčknete budík a budete jen o pět minut déle spokojeně šolíchat nohama v peřině, dělejte to vždy s radostí a pozorně!

 

Bb

 

 

Text je majetkem BINDU YOGA STUDIO a je chráněn autorskými právy. Jeho kopírování nebo jiné formy multiplikace jsou zakázány, bez výslovného souhlasu BINDU YOGA STUDIO.