Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Workshop Aspekty ásany

8.8.2017 @ 17:00 - 19:30

Ásana se v posledních dvou set letech stala na západě nejvýraznější součástí jógy. Posturální praxe je důležitou součástí jógové márgy, zejména z hlediska sebezkušenosti.
 
Ne všechny pozice, které dnes potkáte na lekcích nebo ve vizuální záplavě internetu, jsou ásany sahající do dávné tradice, ne všechny jsou podstatné pro zdraví těla a mysli a duše.
 
Je dobré pamatovat i na fakt, že v rámci jógového systému tvoří ásana jeden díl, mnohem komplexnější skládanky.
 
Maháriši Pataňdžali definoval ve své osmiramenné koncepci jógy (aštanga márga) pozici těla (ásanu), notoricky známými přívlastky: “sthiram” a “sukham“. Vyznačil tedy základní kritéria zaujetí pozice pevností a pohodlností (PJS 2/46).
 
Aby toto bylo možné, je zapotřebí zkušenost dosažitelná praxí – častým opakováním, ale i pochopením, principiálním vhledem a uvědomělým prožitkem.
 
Samozřejmě platí, že každou teorii prověřuje až praxe! Někdy ale pro samý zápal a lačnost vlastní vůle, pomineme klíčové souvislosti a přeskočíme základy, pro čež za čas zjistíme, že nechápeme, kam jsme se dostali a k čemu to celé vlastně je.
 
Cílem posturální jógy zdaleka není smotat své údy do exoticky vyhlížejícího preclíku, je to spíše kultivující a vědomá práce s tělem, myslí a jejich energiemi, na cestě k její nejzazší metě.
 
Chystaný workshop přiblíží ásanu z mnoha aspektů. V teoretické části si budeme povídat o:
 
– jógové fyziologii v kontextu súkšma šaríry
 
– psycho-emočním aspektu ásanové praxe
 
– indikacím a kontraindikacím vybraných ásan
 
– technice a komplementaritě vybraných pozic
 
V praktické části otestujeme na vlastní tělo i mysl probrané na sérii ásan, jejichž pochopení a zvládnutí může dost zásadně prospět dalším krokům na cestě (nejen) posturální jógou.
 
Dotkneme se důležitých principů, které se dají zohlednit i v náročnější ásanové praxi.
 
Systémovým východiskem je zde čakra jóga, hatha jóga a jóga terapie.
 
Kontraindikace: těhotenství a šestinedělí, zánětlivá onemocnění, pooperační rekonvalescence, hypertenze, hypotenze a od nich odvislé, závažné potíže, epilepsie, schizofrenie

Podrobnosti

Datum:
8.8.2017
Čas:
17:00 - 19:30
Rubrika Akce:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *