Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

TATTVA ŠUDDHI: JÓGA ŽIVLOVÉHO ARCHETYPU

16.6.2017 @ 17:00 - 18.6.2017 @ 12:00

3900Kč

Jógový retreat s Bb a Iamme v Krkonoších

Tantrická tradice věří, že pravou zkušenost předchází mnoho rovin očisty. Nemluvíme zde o čistotě náboženské, morální anebo etické, ale o čistotě, která je mnohaúrovňovým procesem na úrovni laboratoře naší mysli a těla.

V optice tantrické jógy odráží vnitřní vesmír našich těl a myslí, na kolektivní i individuální rovině celý makrokosmos. Člověk je zde vnímán jako duše zažívající specifickou tělesnou a mentální zkušenost. Nikoliv jako tělo-mysl usilující o duchovní prožitek. Tantra jóga vede člověka k prožitku vlastní esence ve veškerých zkušenostech (vnitřních i vnějších), kterých se mu dostává. Naše nitro symbolicky odráží souhru různých kvalit, principů a dynamik, které v tantrické józe často nachází připodobnění povaze pěti elementů (panča mahábhúta) či energetických matric (tattva).

Pět tattev označuje pět elementů, neboli základních složek, které dle jógy a ájurvédy vytvářejí v různých poměrových kombinacích strukturu Univerza – ať už je řeč o světě hmoty (světě jevů), či jeho „vnitřní projekci“ – mikrokosmu mentálního prožívání, jako malého vesmíru naší psychiky. Pět Tattev je de facto modifikacemi životní síly – prány.

Na intenzivním víkendovém soustředění Tattva šuddhi se v horské krajině Krkonoš (Pec pod Sněžkou) setkáme s tématem živlů a jejich přítomností uvnitř i vně nás samých.

Budeme hovořit o rovnováze zemského, vodního, ohňového, vzdušného a éterického živlu v našich tělech a jejich provázaností s konkrétními částmi těla, čakrami a přesahy do naší psychiky a emocionální roviny.

V rámci jógové sadhány využijeme praxi ásan (fyzických pozic), krijí (očistných technik), pránájamy (dechových cvičení), muder (gest těla či rukou), manter (nástrojů mysli) a meditace, tak abychom procítili provázanost s živlovými archetypy.

Lektorkami jsou Barbora Hu a Iamme Camdlewick, obě se zaměřují zejména na praxi hatha jógy, opřené o nauku tantrické energetiku, dynamických meditací, rovnováhu mezi solárním (mužským) a lunárním (ženským) aspektem praxe a na přesah fyzického účinku praxe do naší psychiky.

Soustředění je vhodné pro mírně a středně pokročilé adepty jógy (v případě nejasnosti se prosím obraťte na lektorky emailem). Nováčkům doporučujeme před přihlášením navštívit otevřené lekce obou lektorek, pro základní povědomí o formě praxe.

Ubytováni budeme ve 4lůžkových apartmánech malebné horské chaty Zvonička s vlastní kuchyňkou a sociálním zařízením.

Součástí pobytu je vegetariánská polopenze ve zdejší restauraci.

Jógový program zahrnuje 5 lekcí jógy na téma tattev, představených seminární formou (teorie + praxe) + krátký tištěný souhrn k teoretické části každé lekce.

Program:
Pátek 17.00-19.00: Země – prithví – 1. čakra – hutnost a tvrdost – základ pozemského života

Země (prithví) je hustou formou energie představující pevnost, stabilitu, oporu, princip soudržnosti. Souvisí se zkušeností a inteligencí těla, biologickými potřebami, instinktivním hledáním bezpečí a jistoty, sebezáchovou. Ve vazbě na první čakru múladháru ovlivňuje obecný vztah i citlivost k vlastnímu tělu, vztah ke hmotě (materia), její pomíjivosti i jejímu hromadění. Fyzickým okruhem práce s ásanou nám zde budou chodidla, nohy, okolí kostrče a spodní záda, ale i obecné téma stability, pevnosti x urputnosti a napětí.

Sobota 8.00-10.00: Voda – ápas / džal – 2. čakra – pohyb a cyklicita – absorbce a konzistence

Voda (ápas/džal) je dynamikou pohybu a změny, pro kterou je charakteristická cyklicita. Souvisí s neustálou fluktuací informací v těle i mysli, která má opakující se povahu. Ve vazbě na druhou čakru svádhišthánu ovlivňuje emocionální inteligenci, determinuje téma sebereflexe a sebepřijetí, jako základního pole pro navazování mezilidských vztahů. Fyzickým okruhem práce s ásanou nám zde bude pánev, kyčle, kříž, ale i obecné téma ponoru pod povrch, zcitlivování, cyklicita.

Sobota 17.00-19.00: Oheň – agni – 3. čakra – dynamika a tření – mysl a vědomí – teplo a transformace

Agni znamená v sansktu oheň nebo bůh ohně. Význam Agni je též spojen s posvátným věděním, silou, která otevírá lidem cestu k bohu. Oheň sídlí na rovině pupku a je elementem 3. čakry manipúr. Řídí proces trávení na všech rovinách, říkáme též „trávicí oheň“. Manipúra je centrem dynamiky, dominance, sebeuplatnění. Je spojená se zrakovým smyslem a se schopností vize a kontroly. Na rovině těla je oheň spojený s oblastí břicha a pupku, žaludkem, žlučníkem, slinivkou a trávením na rovině fyzické i prožitkové.

Sobota 20.30-21.30: Jóg nídra a meditace tattev – hluboký ponor a zvnitřnění prožitku elementů

Neděle 9.00–11.00: Vzduch (váju) + éter (akáš) – 4. a 5. čakra – otevřenost – souvislost – prostor a potenciál

Váju znamená v sánsktu vzduch a ten je elementem anáhaty – čtvrté čakry, která sídlí v prostoru hrudi a paží a souvisí s hmatem. Slovo anahát se překládá jako zvuk, který nevznikl úderem dvou věcí o sebe, vibrace jež, jednoduše řečeno, exisuje sama o sobě. Anáhata je také symbolická rovnováha mezi nádechem a výdechem, přijímáním a dáváním a práce s živlem vzduchu na rovině těla. Vzdušný element se ve fyzickém těle váže ke krajině hrudníku a srdce, k brzlíku, k pažím, hmatu a dotyku. Akáš je nekonečným potenciálem, ze kterého může vyrůst cokoli a fyzicky se váže na oblast hrdla, hlasivek, krční páteře a je centrem komunikace. Právě kontaktem s tímto polem možností naši praxi završíme.

KDY: 16. 6. – 18. 6. 2017

VÍKEND VEDOU: Bb (Barbora Hu) + Iamme (Andrea Čermák Knotková – www.iamme.cz)

CENA: 3900 Kč (zahrnuje jógový program vedený dvěma lektorkami, ubytování v horské chatě a vegetariánskou polopenzi, organizační výlohy a pojištění CK proti úpadku)

MÍSTO: Chata Zvonička, Pec pod Sněžkou 327, Krkonoše http://www.zvonicka.cz/kontakt_cz.html

REZERVACE: emailem na: iamme.candlewick@gmail.com / bb@barborahu-yoga.cz

Kontraindikace: psychické poruchy, schizofrenie, hraniční poruchy, panická ataka, epilepsie, akutní záněty kloubů, recentní operace, hypertenze a od ní odvislé potíže, těhotenství a šestinedělí.

Pobyt má záštitu CK (www.ommm.cz) a zahrnuje pojištění proti úpadku.

Emailová rezervace nabývá platnosti a závaznosti, až po potvrzení místa, řádném vyplnění přihlášky a složení 50% zálohy na účet uvedený v přihlášce . Záloha je od 22.5. 2017 nevratná, po dohodě převeditelná na jinou osobu.

Plnou cenu je třeba uhradit nejpozději do 6.6. 2017

Přihlášení obdrží cca týden před odjezdem koordinační email s informacemi, včetně možnosti spolujízdy.

Kapacita: 18 jógujících

 

 

Podrobnosti

Zahájení:
16.6.2017 @ 17:00
Ukončení:
18.6.2017 @ 12:00
Cena:
3900Kč
Rubrika Akce:

Místo konání

Chata Zvonička
Pec pod Sněžkou 327
Krkonoše, Česká republika
+ Google Mapa
View Místo konání Website

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *