Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Workshopy Jóga živlového archetypu Bb+Iamme (Opava)

11.3.2017 @ 10:00 - 16:00

 

Workshop Jóga živlového archetypu: země a voda vede Barbora Hu (10-12:30)

V optice tantrické jógy odráží vnitřní vesmír našich těl a myslí, na kolektivní i individuální rovině celý makrokosmos. Člověk je zde vnímán jako duše zažívající specifickou tělesnou a mentální zkušenost. Nikoliv jako tělo-mysl usilující o duchovní prožitek. Tantra jóga vede člověka k prožitku vlastní esence ve veškerých zkušenostech (vnitřních i vnějších), kterých se mu dostává. Naše nitro symbolicky odráží souhru různých kvalit, principů a dynamik, které v tantrické józe často nachází připodobnění povaze pěti elementů (panča mahábhúta) či energetických matric (tattva).Na workshopu  se teoreticky i prakticky dotkneme tématu archetypu země a vody a jejich reflexi v tělesné a psych oemoční rovině.

Země (prithví) je hustou formou energie představující pevnost, stabilitu, oporu, princip soudržnosti. Souvisí se zkušeností  a inteligencí těla, biologickými potřebami, instinktivním hledáním bezpečí a jistoty, sebezáchovou. Ve vazbě na první čakru múladháru ovlivňuje obecný vztah i citlivost k vlastnímu tělu, vztah ke hmotě (materia), její pomíjivosti i jejímu hromadění. Základní důvěru v život.  Ovlivňuje hrubou tělesnou stavbu, tvrdé tkáně (kosti, zuby, nehty). Vztah k nejistotě a fyziologickou reakci na ohrožení (stres), emocionální komplex strachu a bázně. Dotýká se pole lidského nevědomí, tématu přijetí matkou a přijetí matky (mater), prenatální zkušenosti, porodu a zkušenosti novorozené mysli. Fyzickým okruhem práce s ásanou nám zde budou chodidla, nohy, okolí kostrče a spodní záda, ale i obecné téma stability, pevnosti x urputnosti a napětí.

Voda (džala/ápas) je dynamikou pohybu a změny, pro kterou je charakteristická cyklicita. Souvisí s neustálou fluktuací informací v těle i mysli, která má opakující se povahu. Ve vazbě na druhou čakru svádhišthánu ovlivňuje emocionální inteligenci, determinuje téma sebereflexe a sebepřijetí, jako základního pole pro navazování mezilidských vztahů. Fyziologicky má vztah k endokrinní činnosti pohlavních žláz, metabolismu tekutin a mobilitě. Souvisí se podvědomou myslí. V rovině těla a mysli je svádhišthána řízena principem slasti, spokojeností a uspokojením. Dotýká se přirozen+ pole sexuality a příjmu potravy. Mezi klíčová témata druhé čakry patří i intenzita, hranice, citlivost, závislost, vina a vztahovačnost, tendence kompenzovat nespokojenost. Svoje místo zde má i směnná povaha interakce mezi mužsko-ženskou dynamikou. Fyzickým okruhem práce s ásanou nám zde bude pánev, kyčle, kříž, ale i obecné téma ponoru pod povrch, zcitlivování, cyklicita.

Barbora Hu

Je lektorka jógy a jóga terapie, vystudovala indologii a kulturologii. Zajímá ji lidský charakter, povaha a plasticita vědomí, dynamika tradičního, v nových kontextech poznání. Je autorkou dvou knih o józe, věnuje se publicistice, zejména v okruhu psychologie a filosofie jógy. Ve své lektorské praxi čerpá z vlastní, více než třináctileté zkušenosti žití s jógou. Je zakladatelkou studia Bindu, spoluautorkou online Výkladového slovníku sanskrtu, iniciátorkou projektu Jóga pro dobrou věc. Bára je přesvědčena o tom, že všechny odpovědi máme v sobě, a že jóga pomáhá správně formulovat otázky.

Workshop Jóga živlového archetypu: oheň a vzduch vede   Iamme Candlewick (13:30-16:00)

Agni znamená v sansktu oheň nebo bůh ohně. Význam Agni je též spojen s posvátným věděním, silou, která otevírá lidem cestu k bohu. Oheň sídlí na rovině pupku a je elementem 3. čakry manipúr. Řídí proces trávení na všech rovinách, říkáme též „trávicí oheň“. Manipúra je centrem dynamiky, dominance, sebeuplatnění. Je spojená se zrakovým smyslem a se schopností vize a kontroly. Negativními projevy manipúry je nezvládnuté ego, despotismus, účelové jednání ve vlastní prospěch.

Na rovině těla manipúra řídí trávení, žlučník, žaludek, slinivku a produkuje enzymy, kyseliny a šťávy, které pohání trávicí procesy. Na hormonální rovině souvisí třetí čakra stejně jako čakra první s mobilizací sil při pocitu ohrožení (těla nebo ega).

Váju znamená v sánsktu vzduch a ten je elementem anáhaty – čtvrté čakry, která sídlí v prostoru hrudi a paží  a souvisí s hmatem. Slovo anahát se překládá jako zvuk, který nevznikl úderem dvou věcí o sebe, vibrace jež, jednoduše řečeno, exisuje sama o sobě. Anáhata je také symbolická rovnováha mezi nádechem a výdechem, přijímáním a dáváním a práce s živlem vzduchu na rovině těla. Nejvyšší formou této energie je bezpodmínečná láska, soucit se všemi bytostmi, přijetí a tolerance, sounáležitost. Stínovým aspektem může být žárlivost či pocit „zlomeného srdce“. Ve fyzickém těle anaháta řídí srdce a plíce, cirkulační a respirační oběh. Na rovině hormonální ovlivňuje brzlík, jež hraje významnou roli ve vývoji našeho imnutního systému a citového života.

K tomu, abychom mohli naplno pocítit přitomnost váju (vzduchu) ve svém hrudníku a zabydlet ve svém srdci potřebujeme nejdříve důkladně zažehnout agni (oheň) na rovině našeho pupku, aby dal do pohybu hrubohmotnou energii našeho osobního já a ta se silou transformace, ohni) tak vlastní, mohla přesunout do jemnohmotněší roviny našeho srdce, nadosobní roviny našeho já. Tento workshop pracuje právě touto cestou – cestou aktivace manipúrové osobní vůle a síly ohně do zakotvení se na rovině hridajá kšétram, v krajině srdce.

 Iamme Candlewick (Andrea Čermák Knotková)

Iamme je jogínka, zpěvačka, světoběžnice a kulturní iniciátorka. Vydala dvě hudební alba, tvoří dokumenty pro Český rozhlas, píše články, podstatnou část života prožila v zahraničí a na cestách. Ve svém přístupu k józe snoubí dynamickou a ohnivou rovinu s hlubokým ponorem a jemnými jinovými pozicemi, věnuje se terapeutické józe a práci s duší i tělem. Iamme věří, že vše, co si dokážeme představit, je skutečné.

Kontraindikace obou workshopů: těhotenství a šestinedělí, akutní stavy onemocnění, rekonvalescence, epilepsie, schizofrenie

Podrobnosti

Datum:
11.3.2017
Čas:
10:00 - 16:00
Rubrika Akce:

Místo konání

Sakura Dojo
Sadová 46
Opava,
View Místo konání Website

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *