Online kurzy – Záznamy

Záznamy kurzů dostupné pro přímou online objednávku:

Nejaktuálnější systematický kurz čakra jógy (2024).

Zahrnuje tematické promluvy, fyzickou i meditační praxi zacílenou na sedm čaker a archetypů pěti buddhovských rodin (kula), jako vztahových dynamik konkrétních kvalit, ovlivňujících naše myšlení, cítění, vnímání i chování.

V tomto kurzu se naučíme rozlišovat rozdíly a nacházet vztahy uvnitř mandaly našeho těla, srdce-mysli.

Kurz představuje tradiční témata a koncepty netradičním způsobem tak, aby mohly dobře posloužit v každodenním životě.

Vhodným doplněním kurzu je kniha Čakra mandala: tantrická jóga jako cesta (Mladá Fronta, 2024)

Program jednotlivých modulů:

modul 1 : princip dynamické mandaly, podmínění, potenciál a jejich spojení

modul 2: múládhára, život a smrt, elemet země, ratnakula, hlubina i výšina nevědomí

modul 3: svádhišthána, z oddělenosti a nedostatečnosti k sebepřijetí, element vody, vadžrakula, stín

modul 4: manipúra, síla být někým, schopnost být nikým, element ohně, padmakula, tantrická transformace

modul 5: anáhata, myslet srdcem, princip bódhisattvy, element vzduchu, karmakula, soucitná moudrost

modul 6: višuddhi, zářivá prázdnota, prostor, budhhakula, život jako komunikace

modul 7: ágja a sahasrára, paradigma, rozšířené stavy a vrcholné zážitky, samsára = nirvána

Kurz Princip a funkce, je určený zkušeným praktikujícím, lektorům, ale i těm, kteří se ve svém experimentu nebojí hloubky.

V 5 navazujících modulech se dotkneme vybraných 5 principů a jejich funkčního uplatnění v praxi na podložce, meditačním polštáři a zejména pak mimo jejich rámec, tedy v životě jako takovém.

Je utvořen tak, aby z něj mohli čerpat praktikanti různých jógických systémů.

Tantra představuje cestu, která skrze přímou zkušenost hlubokých vztahů, jimiž se manifestuje podstata, vede k osvobození. .

Principy představují klíčové hodnoty, ideje a teze nauky jako takové. Funkce pak zastupují kontextuální ,,proč vůbec a jakým způsobem, aby to fungovalo.” 

Bez pochopení a také živého uchopení vztahu mezi konkrétním principem a konkrétní funkcí se na jedné straně můžeme začít utápět v určitém dogmatismu (,,takhle to je, protože to někdo řekl”), na straně druhé, pak můžeme zcela odbržděně ulítnout na vytrhávání idejí z kontextů a stát se tak obětmi samovytvořeného zmatení, či bypassingu, kterým můžeme sobě i ostatním ubližovat.

Každý modul zahrnuje kratší vstupní promluvu, fyzickou praxi a meditaci.

Témata modulů:

1. Grounding – útočiště. Nalezení dobrého zázemí.

2. Záměr – východisko. Definice záměru, směřování energie.

3. Pružnost – odvaha a pokora. Adaptace a korekce.

4. Opakování – rytmus, tempo a integrace. 

5. Dedikace – vyšší princip jako vztah.

6 říší představuje sféry konkrétních vlivů, které se otiskují v našem vnímání, cítění, v uvažování, ve smyslové orientaci a fyzickém prožívání.

Přestože jsme v tomto životě privilegovaní lidským zrodem,  představují všechny říše kaleidoskopický obraz naší duševní mandaly, jakožto rozmanitého celku, soustředěného kolem čisté podstaty, k níž vytváří specifický přístup. V tantrické perspektivě nesou všechny sféry silná podmínění a také potenciál, tedy příležitost, jak se prospěšným způsobem vypořádat s vlastními omezeními a jak rozvinout dary, které jednotlivé realmy skýtají.

6 říší představuje dobrodružný i poetický obraz putování skrze světy samsáry, stejně jako pouť skrze různé úrovně vědomí, mezi nimiž je tradičně určitá hierarchie, stejně jako provázanost a živý vztah.

Právě ten nás v rámci kurzu bude zajímat nejvíc. Stejně, jako základní vztah mezi tím co podmiňuje (uzavírá) a mezi tím, co potencuje (otevírá).

Kurz sestává ze čtyř modulů o délce 2,5h. Moduly jsou sestaveny z tematických přednášek, jógové praxe zaměřené na konkrétní oblast těla a meditační praxe.

Fyzické praxe nezahrnují složité ásany, meditační rutina nevyžaduje výhradně vizuální představivost. Pokud byste měli jakékoliv pochybnosti kolem vhodnosti kurzu s ohledem na konkrétní osobní situaci, kontaktujte mne prosím emailem. Kurz není náhradou systematické terapeutické práce.

LEKCE 1 – úvod – vnitřní a vnější sféry, dolní, střední a horní svět, karma jako ,,odsouzení“ k potenciálu, rožšířený model lidského vědomí, aktivní imaginace a tělesný prožitek jako klíč

Na první – úvodní lekci u si představíme model šesti říší samsáry i šesti bardických světel. Pohovoříme o celistvosti v dynamice duševní mandaly jedince a seznámíme se s rozšířeným modelem mapy lidského vědomí tak, jak jej formuluje transpersonální paradigma.

Lekce 1 zahrnuje přednášku, meditační praxi a  část s integračními úkoly.

LEKCE 2 – dolní svět – pekelné bytosti a hladoví duchové – nenávist a chamtivost, dobrota a štědrost, trauma jako zdroj zničení i růstu, okruh nohou a pánve, dolní segmenty páteře

Druhá lekce zahrne sestup do dolních říší jako míst obávaných, míst ve stínu.

Prostor, do kterých se nevědomě propadáme a ve kterých se uzavíráme obvykle v reakci na strach a různé formy zranění.

O tom, jak důležitá je postupně zrající připravenost na to ,,pojmout a nenechat se pohltit.“ Fyzicky se zaměříme na nohy a emoční rezervoár pánve.

Lekce 2 zahrnuje přednášku, fyzickou praxi a meditaci.

LEKCE 3 – střední svět – zvířata a lidé – instinkt / předpojatost, vášeň a pohlcení, limit jako zdroj, trup, střední segment

Třetí lekce pojedná o sféře instinktivní inteligence, o dobrých i zlých limitech a dvojsečnosti vášně. Fyzicky se dotkneme kvalit klidu a horkosti, čeká nás exkurz do emoční topografie břicha a trupu.

Lekce 3 zahrnuje přednášku, fyzickou praxi a meditaci.

LEKCE 4 – horní svět – polobohové a bohové, žárlivost a soupeření (nespokojenost), pýcha a povýšenost (zahleděnost), vysoká perspektiva / odpojenost

4. lekce pojedná o vyšším já a nebezpečích, které skýtá duchovní ego jako forma lpění. O duchovním přemosťování (bypassu), jako způsobu, jakým se povyšujeme nad to, co nedokážeme jinak uchopit a o tom, jak se snadno nebe stane peklem, pokud zaměňujeme proces za danost.

Dotkneme se tématu vnitřního vedení a útočiště, fyzicky budeme pracovat s krkem a prostorem hlavy, lebečními kostmi.

Lekce 4 zahrnuje přednášku, fyzickou praxi a meditaci.

Existují principy, které spí v pokladnici potencí. Představují paletu základních vyznění, kterými se může projevit energie a vědomí v životě člověka. Tantra je učením o energii a její přeměně.

Sedm seminárně koncipovaných dvouhodinovek se zaměří na důležité principy, s nimiž se v tantrické józe můžeme setkat a které zde jsou proto, aby nás měnily směrem k celistvější verzi sebe sama i vztahu k tomu, co nás přesahuje a co námi prostupuje.

V každé lekci se dotkneme jednoho hlavního principu, spektra jeho tělesného a emocionálního projevu a prozkoumáme jej prakticky ve vlastním těle i ve sféře srdce-mysli.

Cílem kurzu je kultivace jemnosti v rozlišování, dobrá percepce, stejně jako schopnost navigovat konkrétní stav k uvolnění a spojení.

Všechna témata jsou chápána v perspektivě tělesné, duševní i duchovní, nikoliv odděleně.

Každá lekce zahrne:

  • meditaci
  • oproti běžnému úzu i jednu naprosto konkrétní sestavu k domácí praxi, kterou několikrát detailně projdeme
  • únosně teoretický part k zarámování praxe a porozumění tématu v kontextu.

témata kurzu:

Soudržnost  – stabilita, opora, sestupnost, (ne)jistota, kosti, horizontála

Fluidita – koheze, propustnost, (ne)klid, fascie, spirála

Přímost – vzestupnost, agrese-vymezení, krev, vertikála

Soustředivost / odstředivost, pulzace, (ne)vyrovnanost, membrány, kříž 

Prostor – volnost, přetížení / lehkost, nervy, vzorce

Vnímání – otevřenost, fokus, (ne)zaujatost, mysl, reflexe projevů

Jasnost – esence, existence, světlo

Tento kurz je praktický a každá lekce v délce dvou hodin obejme:

  • usebrání a tematickou promluvu ke každé matrici,
  • jemnou pohybovou praxi 
  • meditační praxi / koncentraci / relaxaci
  • nabídku integračního cvičení (tvorba, osobní rituál)

Tantrická jóga, ač je toto spojení nezměrně široké a leckdy matoucí, představuje i praktickou disciplínu a sjednocující rám pro cestu idejí a cestu manifestace, cestu vědomí a energie.

Dobový kontext a jiné kulturní schéma zde hrají důležitou roli, i tak zahrnuje tantricko-jógová systemika celou řadu důležitých inspirací, které i dnešnímu člověku mají co nabídnout na cestě k sobě, ke své esenci a jejímu vztahu k existenci.

Taková jóga není jen filosofií, ale i praktickou disciplínou, mířící k obnovení, či udržení rovnováhy mezi různými aspekty života – v těle z masa a kostí, v rovině jemněhmotných energií,  i v psychoemoční krajině, v duši. 

Kurz je určen praktikujícím různých směrů a rozsahu dosavadních zkušeností. Může být velmi vhodným rozšířením povědomí pro lektory i laiky.lekce kurzu:

Tri šaríra, tri kája, paňčakóša, teorie + praktikum

Paňča prána,  nádí, bandhy

Živlové potence, tattvy, bhúty, konstituce

Granthi, čakry 1-4

Granthi, čakry 7-7

Mysl, vědomí

Rasa, bháva, bindu, tiglé

Přátelsko-kolegiální dialog na téma důležitých styčných a třecích ploch mezi praxemi a přístupy vybraných alternativních směrů jako jóga, jóga terapie, meditace, marma vidjá a bodywork, neo-šamanismus a celostně orientovaných přístupů psychoterapie.

V čem se skvěle doplňují, vyvažují a kde se naopak slévají způsobem, který bez dostatečné jasnosti a rozlišení může být problematický?

Cílem trojdílného cyklu webinářů rozhodně není definovat univerzálně správný a nejlepší možný přístup, ale pojmenovat důležité rozdíly i klíčová pole, v jejichž propojení tkví mnoho příležitostí pro bezpečný a postupný seberozvoj, jehož rozměr je celostní.

témata webinářů:

Díl 1: Tělesné – mentální – energetické a duchovní – aneb kam, kdy a ke komu s tím vším?

Kde se setkávají a kde naopak rozcházejí specifické nároky a potřeby klientů na poli nenáboženských spirituálních směrů a celostně orientované terapie?

Co je třeba rozlišovat a co neoddělovat? Proč když dva dělají téměř totéž, není to totéž?

O transkulturním přenosu a adaptaci tradičních přístupů, jeho potenciálu a limitech.

O systematické a celostní psychoterapii, která míří až tam, kde se může setkat s duchovním rozměrem a jeho tělesným prožíváním.

Díl 2: Set a setting, aneb proč guru není terapeut a lektor není guru.

Jaké rozdíly představují jednotlivé role, jejich podmínění, potenciál i kulturně-historický aspekt?

Proč je guru / šaman někým jiným ve své domovině a za hranicemi? Jaké jsou rozdíly mezi šamanem a terapeutem, guru a lektorem a proč si je někdy pleteme nebo máme od nich neadekvátní očekávání? Jaké limity tyto role mají?

Téma setu a settingu, kontextu, kompetencí, odpovědnosti a zakázky.

Díl 3: Nové paradigma, možnosti spolupráce, korekce, férový kontrakt X zneužití

Jaké jsou možnosti spolupráce v poli psychoterapie a vybraných forem alternativní spirituality?

Jak poznáme zneužití od průvodce / terapeuta? 

Co v rámci terapeutického vztahu / vztahu (učitel-žák) dělá jeho asymetrie a jak s touto asymetrií pracovat? 

Jak si nastavit dobrý a férový kontrakt?

webinářem provedou

Andrea Fuego:

Vystudovala Bc v oboru anglistiky na FF UK a od roku 2012 působí jako tělová a jógová terapeutka, facilitátorka Maitri dýchání a lektorka. Vydala tři hudební alba, za něž získala ocenění Objev roku a nominaci na cenu Anděl. Poslední album Universal Prayer vydal americký label Underflows a ztvárňuje védské mantry. Andrea žila a studovala v USA, Indii, Izraeli a Jižní Americe. V současné době je v supervizní části výcviku v biosyntetické psychoterapii. Letos též otevírá první ročník svého výcviku v bodyworku – Puja marma terapii. Zajímá jí člověk jako bytost se všemi patry své existence a věří tomu, že i z těch nejtěžších životních situací lze najít dobré východisko.

Barbora Hynšt Hu: 

Vystudovala magisterský obor indologie a kulturologie na FF UK, působí mnoho let jako lektorka jógy a jóga terapie, věnuje se publicistice a vzdělávání lektorů, je autorkou několika knih, matkou tří dětí, praktikantkou  a studentkou vadžrajány a tradičních forem hatha jógy . Je ve výcviku GTT (Grof Transpersonal Training) a facilitátorkou v metodě Feeding Your Demons®. Jejím dlouhodobým zájmem je téma transkulturních přenosů a adaptací tradičních forem učení jógy a tantry do nových kontextů, jejich potřeb a limitů.